Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
duerchschleisen durchschleusen (D) – cluser (F)
Formes de base duerchschleisenschleist duerchduerchgeschleist
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • Réduction des consonnes • verbe à particule (duerch-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echschleisen duerch
duschleis duerch
hien/si,hatt/etschleist duerch
mirschleisen duerch
dirschleist duerch
sischleisen duerch
pass compos
echhunnduerchgeschleist
duhuesduerchgeschleist
hien/si,hatt/ethuetduerchgeschleist
mirhunnduerchgeschleist
dirhuttduerchgeschleist
sihunnduerchgeschleist
plus-que-parfait
echhatduerchgeschleist
duhasduerchgeschleist
hien/si,hatt/ethatduerchgeschleist
mirhatenduerchgeschleist
dirhatduerchgeschleist
sihatenduerchgeschleist
futur I
echwäert duerchschleisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgeschleist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifduerchschleisen
dugéifsduerchschleisen
hien/si,hatt/etgéifduerchschleisen
mirgéifenduerchschleisen
dirgéiftduerchschleisen
sigéifenduerchschleisen
conditionnel pass compos
echhttduerchgeschleist
duhssduerchgeschleist
hien/si,hatt/ethttduerchgeschleist
mirhttenduerchgeschleist
dirhttduerchgeschleist
sihttenduerchgeschleist
imperatif participe infinitif
singulierschleis duerch!
plurielschleist duerch!
duerchgeschleist
duerchschleisen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnduerchgeschleist
dugëssduerchgeschleist
hie/si,hatt/etgëttduerchgeschleist
mirginnduerchgeschleist
dirgittduerchgeschleist
siginnduerchgeschleist
pass compos
echsinnduerchgeschleist ginn
dubassduerchgeschleist ginn
hien/si,hatt/etassduerchgeschleist ginn
mirsinnduerchgeschleist ginn
dirsiddduerchgeschleist ginn
sisinnduerchgeschleist ginn
plus-que-parfait
echwarduerchgeschleist ginn
duwaarsduerchgeschleist ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgeschleist ginn
mirwarenduerchgeschleist ginn
dirwaartduerchgeschleist ginn
siwarenduerchgeschleist ginn
futur I
echwäert duerchgeschleist ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgeschleist gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif duerchgeschleist
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif duerchgeschleist ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier duerchgeschleist ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
aschleisenschleisen
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles