Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
duerchsichen durchsuchen (D) – fouiller (F)
Formes de base duerchsichensicht duerchduerchgesicht
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (duerch-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echsichen duerch
dusichs duerch
hien/si,hatt/etsicht duerch
mirsichen duerch
dirsicht duerch
sisichen duerch
pass compos
echhunnduerchgesicht
duhuesduerchgesicht
hien/si,hatt/ethuetduerchgesicht
mirhunnduerchgesicht
dirhuttduerchgesicht
sihunnduerchgesicht
plus-que-parfait
echhatduerchgesicht
duhasduerchgesicht
hien/si,hatt/ethatduerchgesicht
mirhatenduerchgesicht
dirhatduerchgesicht
sihatenduerchgesicht
futur I
echwäert duerchsichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgesicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifduerchsichen
dugéifsduerchsichen
hien/si,hatt/etgéifduerchsichen
mirgéifenduerchsichen
dirgéiftduerchsichen
sigéifenduerchsichen
conditionnel pass compos
echhttduerchgesicht
duhssduerchgesicht
hien/si,hatt/ethttduerchgesicht
mirhttenduerchgesicht
dirhttduerchgesicht
sihttenduerchgesicht
imperatif participe infinitif
singuliersich duerch!
plurielsicht duerch!
duerchgesicht
duerchsichen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnduerchgesicht
dugëssduerchgesicht
hie/si,hatt/etgëttduerchgesicht
mirginnduerchgesicht
dirgittduerchgesicht
siginnduerchgesicht
pass compos
echsinnduerchgesicht ginn
dubassduerchgesicht ginn
hien/si,hatt/etassduerchgesicht ginn
mirsinnduerchgesicht ginn
dirsiddduerchgesicht ginn
sisinnduerchgesicht ginn
plus-que-parfait
echwarduerchgesicht ginn
duwaarsduerchgesicht ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgesicht ginn
mirwarenduerchgesicht ginn
dirwaartduerchgesicht ginn
siwarenduerchgesicht ginn
futur I
echwäert duerchgesicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgesicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif duerchgesicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif duerchgesicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier duerchgesicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
aussichenbesichennnersicheneraussichennosichenofsichenopsichensichenusichenversichen
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles