Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
besichtegen besichtigen (D) – visiter (F)
Formes de base besichtegenbesichtegtbesichtegt
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe préfixé (be-) Détacher les terminaisons?  oui/non
Variantes besiichtegen
indicatif voix active
présent
echbesichtegen
dubesichtegs
hien/si,hatt/etbesichtegt
mirbesichtegen
dirbesichtegt
sibesichtegen
pass compos
echhubesichtegt
duhuesbesichtegt
hien/si,hatt/ethuetbesichtegt
mirhubesichtegt
dirhuttbesichtegt
sihubesichtegt
plus-que-parfait
echhatbesichtegt
duhasbesichtegt
hien/si,hatt/ethatbesichtegt
mirhatebesichtegt
dirhatbesichtegt
sihatebesichtegt
futur I
echwäert besichtegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert besichtegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifbesichtegen
dugéifsbesichtegen
hien/si,hatt/etgéifbesichtegen
mirgéifebesichtegen
dirgéiftbesichtegen
sigéifebesichtegen
conditionnel pass compos
echhttbesichtegt
duhssbesichtegt
hien/si,hatt/ethttbesichtegt
mirhättebesichtegt
dirhttbesichtegt
sihättebesichtegt
imperatif participe infinitif
singulierbesichteg!
plurielbesichtegt!
besichtegt
besichtegen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgibesichtegt
dugëssbesichtegt
hie/si,hatt/etgëttbesichtegt
mirgibesichtegt
dirgittbesichtegt
sigibesichtegt
pass compos
echsibesichtegt ginn
dubassbesichtegt ginn
hien/si,hatt/etassbesichtegt ginn
mirsibesichtegt ginn
dirsiddbesichtegt ginn
sisibesichtegt ginn
plus-que-parfait
echwarbesichtegt ginn
duwaarsbesichtegt ginn
hien/si,hatt/etwarbesichtegt ginn
mirwarebesichtegt ginn
dirwaartbesichtegt ginn
siwarebesichtegt ginn
futur I
echwäert besichtegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert besichtegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif besichtegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
conditionnel composé
echgif besichtegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
conditionnel pass compos
echwier besichtegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles