Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
signaliséieren signalisieren (D)signaler (F)
Formes de base signaliséierensignaliséiertsignaliséiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echsignaliséieren
dusignaliséiers
hien/si,hatt/etsignaliséiert
mirsignaliséieren
dirsignaliséiert
sisignaliséieren
passé composé
echhusignaliséiert
duhuessignaliséiert
hien/si,hatt/ethuetsignaliséiert
mirhusignaliséiert
dirhuttsignaliséiert
sihusignaliséiert
plus-que-parfait
echhatsignaliséiert
duhassignaliséiert
hien/si,hatt/ethatsignaliséiert
mirhatesignaliséiert
dirhatsignaliséiert
sihatesignaliséiert
futur I
echwäert signaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert signaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifsignaliséieren
dugéifssignaliséieren
hien/si,hatt/etgéifsignaliséieren
mirgéifesignaliséieren
dirgéiftsignaliséieren
sigéifesignaliséieren
conditionnel passé composé
echhättsignaliséiert
duhässsignaliséiert
hien/si,hatt/ethättsignaliséiert
mirhättesignaliséiert
dirhättsignaliséiert
sihättesignaliséiert
imperatif participe infinitif
singuliersignaliséier!
plurielsignaliséiert!
signaliséiert
signaliséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgisignaliséiert
dugësssignaliséiert
hie/si,hatt/etgëttsignaliséiert
mirgisignaliséiert
dirgittsignaliséiert
sigisignaliséiert
passé composé
echsisignaliséiert ginn
dubasssignaliséiert ginn
hien/si,hatt/etasssignaliséiert ginn
mirsisignaliséiert ginn
dirsiddsignaliséiert ginn
sisisignaliséiert ginn
plus-que-parfait
echwarsignaliséiert ginn
duwaarssignaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsignaliséiert ginn
mirwaresignaliséiert ginn
dirwaartsignaliséiert ginn
siwaresignaliséiert ginn
futur I
echwäert signaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert signaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif signaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif signaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier signaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles