Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
duerchsoen durchsagen (D)faire passer le message, communiquer (F)
Formes de base duerchsoenseet duerchduerchgesot
Signe distinctif verbe irrégulier (changement de voyelle) • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (duerch-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echsoen duerch
dusees duerch
hien/si,hatt/etseet duerch
mirsoen duerch
dirsot duerch
sisoen duerch
prétérit
echsot duerch
dusos duerch
hien/si,hatt/etsot duerch
mirsoten duerch
dirsot duerch
sisoten duerch
pass compos
echhunnduerchgesot
duhuesduerchgesot
hien/si,hatt/ethuetduerchgesot
mirhunnduerchgesot
dirhuttduerchgesot
sihunnduerchgesot
plus-que-parfait
echhatduerchgesot
duhasduerchgesot
hien/si,hatt/ethatduerchgesot
mirhatenduerchgesot
dirhatduerchgesot
sihatenduerchgesot
futur I
echwäert duerchsoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgesot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifduerchsoen
dugéifsduerchsoen
hien/si,hatt/etgéifduerchsoen
mirgéifenduerchsoen
dirgéiftduerchsoen
sigéifenduerchsoen
conditionnel pass compos
echhttduerchgesot
duhssduerchgesot
hien/si,hatt/ethttduerchgesot
mirhttenduerchgesot
dirhttduerchgesot
sihttenduerchgesot
imperatif participe infinitif
singulierso duerch!
plurielsot duerch!
duerchgesot
duerchsoen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnduerchgesot
dugëssduerchgesot
hie/si,hatt/etgëttduerchgesot
mirginnduerchgesot
dirgittduerchgesot
siginnduerchgesot
prétérit
echgouf duerchgesot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
pass compos
echsinnduerchgesot ginn
dubassduerchgesot ginn
hien/si,hatt/etassduerchgesot ginn
mirsinnduerchgesot ginn
dirsiddduerchgesot ginn
sisinnduerchgesot ginn
plus-que-parfait
echwarduerchgesot ginn
duwaarsduerchgesot ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgesot ginn
mirwarenduerchgesot ginn
dirwaartduerchgesot ginn
siwarenduerchgesot ginn
futur I
echwäert duerchgesot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgesot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif duerchgesot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif duerchgesot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier duerchgesot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
aussoenentsoenermsoennosoenofsoenopsoensoenusoenversoenvirsoenzousoen
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles