Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
charakteriséieren charakterisieren (D)caractériser (F)to distinguish (E)
Formes de base charakteriséierencharakteriséiertcharakteriséiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echcharakteriséieren
ducharakteriséiers
hien/si,hatt/etcharakteriséiert
mircharakteriséieren
dircharakteriséiert
sicharakteriséieren
passé composé
echhucharakteriséiert
duhuescharakteriséiert
hien/si,hatt/ethuetcharakteriséiert
mirhucharakteriséiert
dirhuttcharakteriséiert
sihucharakteriséiert
plus-que-parfait
echhatcharakteriséiert
duhascharakteriséiert
hien/si,hatt/ethatcharakteriséiert
mirhatecharakteriséiert
dirhatcharakteriséiert
sihatecharakteriséiert
futur I
echwäert charakteriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert charakteriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifcharakteriséieren
dugéifscharakteriséieren
hien/si,hatt/etgéifcharakteriséieren
mirgéifecharakteriséieren
dirgéiftcharakteriséieren
sigéifecharakteriséieren
conditionnel passé composé
echhättcharakteriséiert
duhässcharakteriséiert
hien/si,hatt/ethättcharakteriséiert
mirhättecharakteriséiert
dirhättcharakteriséiert
sihättecharakteriséiert
imperatif participe infinitif
singuliercharakteriséier!
plurielcharakteriséiert!
charakteriséiert
charakteriséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgicharakteriséiert
dugësscharakteriséiert
hie/si,hatt/etgëttcharakteriséiert
mirgicharakteriséiert
dirgittcharakteriséiert
sigicharakteriséiert
passé composé
echsicharakteriséiert ginn
dubasscharakteriséiert ginn
hien/si,hatt/etasscharakteriséiert ginn
mirsicharakteriséiert ginn
dirsiddcharakteriséiert ginn
sisicharakteriséiert ginn
plus-que-parfait
echwarcharakteriséiert ginn
duwaarscharakteriséiert ginn
hien/si,hatt/etwarcharakteriséiert ginn
mirwarecharakteriséiert ginn
dirwaartcharakteriséiert ginn
siwarecharakteriséiert ginn
futur I
echwäert charakteriséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert charakteriséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif charakteriséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif charakteriséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier charakteriséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles