Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
steriliséieren sterilisieren (D)stériliser (F)
Formes de base steriliséierensteriliséiertsteriliséiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echsteriliséieren
dusteriliséiers
hien/si,hatt/etsteriliséiert
mirsteriliséieren
dirsteriliséiert
sisteriliséieren
passé composé
echhusteriliséiert
duhuessteriliséiert
hien/si,hatt/ethuetsteriliséiert
mirhusteriliséiert
dirhuttsteriliséiert
sihusteriliséiert
plus-que-parfait
echhatsteriliséiert
duhassteriliséiert
hien/si,hatt/ethatsteriliséiert
mirhatesteriliséiert
dirhatsteriliséiert
sihatesteriliséiert
futur I
echwäert steriliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert steriliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifsteriliséieren
dugéifssteriliséieren
hien/si,hatt/etgéifsteriliséieren
mirgéifesteriliséieren
dirgéiftsteriliséieren
sigéifesteriliséieren
conditionnel passé composé
echhättsteriliséiert
duhässsteriliséiert
hien/si,hatt/ethättsteriliséiert
mirhättesteriliséiert
dirhättsteriliséiert
sihättesteriliséiert
imperatif participe infinitif
singuliersteriliséier!
plurielsteriliséiert!
steriliséiert
steriliséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgisteriliséiert
dugësssteriliséiert
hie/si,hatt/etgëttsteriliséiert
mirgisteriliséiert
dirgittsteriliséiert
sigisteriliséiert
passé composé
echsisteriliséiert ginn
dubasssteriliséiert ginn
hien/si,hatt/etasssteriliséiert ginn
mirsisteriliséiert ginn
dirsiddsteriliséiert ginn
sisisteriliséiert ginn
plus-que-parfait
echwarsteriliséiert ginn
duwaarssteriliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsteriliséiert ginn
mirwaresteriliséiert ginn
dirwaartsteriliséiert ginn
siwaresteriliséiert ginn
futur I
echwäert steriliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert steriliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif steriliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif steriliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier steriliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles