Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
stigmatiséieren stigmatisieren (D)stigmatiser (F)
Formes de base stigmatiséierenstigmatiséiertstigmatiséiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echstigmatiséieren
dustigmatiséiers
hien/si,hatt/etstigmatiséiert
mirstigmatiséieren
dirstigmatiséiert
sistigmatiséieren
passé composé
echhustigmatiséiert
duhuesstigmatiséiert
hien/si,hatt/ethuetstigmatiséiert
mirhustigmatiséiert
dirhuttstigmatiséiert
sihustigmatiséiert
plus-que-parfait
echhatstigmatiséiert
duhasstigmatiséiert
hien/si,hatt/ethatstigmatiséiert
mirhatestigmatiséiert
dirhatstigmatiséiert
sihatestigmatiséiert
futur I
echwäert stigmatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert stigmatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifstigmatiséieren
dugéifsstigmatiséieren
hien/si,hatt/etgéifstigmatiséieren
mirgéifestigmatiséieren
dirgéiftstigmatiséieren
sigéifestigmatiséieren
conditionnel passé composé
echhättstigmatiséiert
duhässstigmatiséiert
hien/si,hatt/ethättstigmatiséiert
mirhättestigmatiséiert
dirhättstigmatiséiert
sihättestigmatiséiert
imperatif participe infinitif
singulierstigmatiséier!
plurielstigmatiséiert!
stigmatiséiert
stigmatiséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgistigmatiséiert
dugëssstigmatiséiert
hie/si,hatt/etgëttstigmatiséiert
mirgistigmatiséiert
dirgittstigmatiséiert
sigistigmatiséiert
passé composé
echsistigmatiséiert ginn
dubassstigmatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassstigmatiséiert ginn
mirsistigmatiséiert ginn
dirsiddstigmatiséiert ginn
sisistigmatiséiert ginn
plus-que-parfait
echwarstigmatiséiert ginn
duwaarsstigmatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarstigmatiséiert ginn
mirwarestigmatiséiert ginn
dirwaartstigmatiséiert ginn
siwarestigmatiséiert ginn
futur I
echwäert stigmatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert stigmatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif stigmatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif stigmatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier stigmatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles