Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
zoustrécken zuschnüren (D)lacer, ficeler (F)
Formes de base zoustréckenstréckt zouzougestréckt
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (zou-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echstrécken zou
dustrécks zou
hien/si,hatt/etstréckt zou
mirstrécken zou
dirstréckt zou
sistrécken zou
passé composé
echhunnzougestréckt
duhueszougestréckt
hien/si,hatt/ethuetzougestréckt
mirhunnzougestréckt
dirhuttzougestréckt
sihunnzougestréckt
plus-que-parfait
echhatzougestréckt
duhaszougestréckt
hien/si,hatt/ethatzougestréckt
mirhatenzougestréckt
dirhatzougestréckt
sihatenzougestréckt
futur I
echwäert zoustrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert zougestréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifzoustrécken
dugéifszoustrécken
hien/si,hatt/etgéifzoustrécken
mirgéifenzoustrécken
dirgéiftzoustrécken
sigéifenzoustrécken
conditionnel passé composé
echhättzougestréckt
duhässzougestréckt
hien/si,hatt/ethättzougestréckt
mirhättenzougestréckt
dirhättzougestréckt
sihättenzougestréckt
imperatif participe infinitif
singulierstréck zou!
plurielstréckt zou!
zougestréckt
zoustrécken
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnzougestréckt
dugësszougestréckt
hie/si,hatt/etgëttzougestréckt
mirginnzougestréckt
dirgittzougestréckt
siginnzougestréckt
passé composé
echsinnzougestréckt ginn
dubasszougestréckt ginn
hien/si,hatt/etasszougestréckt ginn
mirsinnzougestréckt ginn
dirsiddzougestréckt ginn
sisinnzougestréckt ginn
plus-que-parfait
echwarzougestréckt ginn
duwaarszougestréckt ginn
hien/si,hatt/etwarzougestréckt ginn
mirwarenzougestréckt ginn
dirwaartzougestréckt ginn
siwarenzougestréckt ginn
futur I
echwäert zougestréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert zougestréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif zougestréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel composé
echgéif zougestréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel passé composé
echwier zougestréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
drustréckenëmstréckenopstréckenstréckenustréckenverstrécken
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles