Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
comptabiliséieren etw. verbuchen (D) – comptabiliser (F) – to enter sth. (E)
Formes de base comptabiliséierencomptabiliséiertcomptabiliséiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echcomptabiliséieren
ducomptabiliséiers
hien/si,hatt/etcomptabiliséiert
mircomptabiliséieren
dircomptabiliséiert
sicomptabiliséieren
passé composé
echhucomptabiliséiert
duhuescomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetcomptabiliséiert
mirhucomptabiliséiert
dirhuttcomptabiliséiert
sihucomptabiliséiert
plus-que-parfait
echhatcomptabiliséiert
duhascomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethatcomptabiliséiert
mirhatecomptabiliséiert
dirhatcomptabiliséiert
sihatecomptabiliséiert
futur I
echwäert comptabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert comptabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifcomptabiliséieren
dugéifscomptabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifcomptabiliséieren
mirgéifecomptabiliséieren
dirgéiftcomptabiliséieren
sigéifecomptabiliséieren
conditionnel passé composé
echhättcomptabiliséiert
duhässcomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethättcomptabiliséiert
mirhättecomptabiliséiert
dirhättcomptabiliséiert
sihättecomptabiliséiert
imperatif participe infinitif
singuliercomptabiliséier!
plurielcomptabiliséiert!
comptabiliséiert
comptabiliséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgicomptabiliséiert
dugësscomptabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttcomptabiliséiert
mirgicomptabiliséiert
dirgittcomptabiliséiert
sigicomptabiliséiert
passé composé
echsicomptabiliséiert ginn
dubasscomptabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etasscomptabiliséiert ginn
mirsicomptabiliséiert ginn
dirsiddcomptabiliséiert ginn
sisicomptabiliséiert ginn
plus-que-parfait
echwarcomptabiliséiert ginn
duwaarscomptabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarcomptabiliséiert ginn
mirwarecomptabiliséiert ginn
dirwaartcomptabiliséiert ginn
siwarecomptabiliséiert ginn
futur I
echwäert comptabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert comptabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif comptabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif comptabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier comptabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles