Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
vernéieren firnissen (D)
Formes de base vernéierenvernéiertvernéiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echvernéieren
duvernéiers
hien/si,hatt/etvernéiert
mirvernéieren
dirvernéiert
sivernéieren
passé composé
echhuvernéiert
duhuesvernéiert
hien/si,hatt/ethuetvernéiert
mirhuvernéiert
dirhuttvernéiert
sihuvernéiert
plus-que-parfait
echhatvernéiert
duhasvernéiert
hien/si,hatt/ethatvernéiert
mirhatevernéiert
dirhatvernéiert
sihatevernéiert
futur I
echwäert vernéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert vernéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifvernéieren
dugéifsvernéieren
hien/si,hatt/etgéifvernéieren
mirgéifevernéieren
dirgéiftvernéieren
sigéifevernéieren
conditionnel passé composé
echhättvernéiert
duhässvernéiert
hien/si,hatt/ethättvernéiert
mirhättevernéiert
dirhättvernéiert
sihättevernéiert
imperatif participe infinitif
singuliervernéier!
plurielvernéiert!
vernéiert
vernéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgivernéiert
dugëssvernéiert
hie/si,hatt/etgëttvernéiert
mirgivernéiert
dirgittvernéiert
sigivernéiert
passé composé
echsivernéiert ginn
dubassvernéiert ginn
hien/si,hatt/etassvernéiert ginn
mirsivernéiert ginn
dirsiddvernéiert ginn
sisivernéiert ginn
plus-que-parfait
echwarvernéiert ginn
duwaarsvernéiert ginn
hien/si,hatt/etwarvernéiert ginn
mirwarevernéiert ginn
dirwaartvernéiert ginn
siwarevernéiert ginn
futur I
echwäert vernéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert vernéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif vernéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif vernéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier vernéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles