Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
geeschteren geistern (D)
Formes de base geeschterengeeschtertgegeeschtert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires sinn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echgeeschteren
dugeeschters
hien/si,hatt/etgeeschtert
mirgeeschtert
dirgeeschtert
sigeeschteren
pass compos
echsigegeeschtert
dubassgegeeschtert
hien/si,hatt/etassgegeeschtert
mirsigegeeschtert
dirsiddgegeeschtert
sisigegeeschtert
plus-que-parfait
echwargegeeschtert
duwaarsgegeeschtert
hien/si,hatt/etwargegeeschtert
mirwaregegeeschtert
dirwaartgegeeschtert
siwaregegeeschtert
futur I
echwäert geeschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert gegeeschtert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifgeeschteren
dugéifsgeeschteren
hien/si,hatt/etgéifgeeschteren
mirgéifegeeschteren
dirgéiftgeeschteren
sigéifegeeschteren
conditionnel pass compos
echwiergegeeschtert
duwiersgegeeschtert
hien/si,hatt/etwiergegeeschtert
mirwieregegeeschtert
dirwiertgegeeschtert
siwieregegeeschtert
imperatif participe infinitif
singuliergeeschter!
plurielgeeschtert!
gegeeschtert
geeschteren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgigegeeschtert
dugëssgegeeschtert
hie/si,hatt/etgëttgegeeschtert
mirgigegeeschtert
dirgittgegeeschtert
sigigegeeschtert
pass compos
echsigegeeschtert ginn
dubassgegeeschtert ginn
hien/si,hatt/etassgegeeschtert ginn
mirsigegeeschtert ginn
dirsiddgegeeschtert ginn
sisigegeeschtert ginn
plus-que-parfait
echwargegeeschtert ginn
duwaarsgegeeschtert ginn
hien/si,hatt/etwargegeeschtert ginn
mirwaregegeeschtert ginn
dirwaartgegeeschtert ginn
siwaregegeeschtert ginn
futur I
echwäert gegeeschtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert gegeeschtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif gegeeschtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
conditionnel composé
echgif gegeeschtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
conditionnel pass compos
echwier gegeeschtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles