Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
duerchdrécken zerkleinern, durchsetzen (D) – broyer, écraser, faire adopter de force (F) – to comminute (E)
Formes de base duerchdréckendréckt duerchduerchgedréckt
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (duerch-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echdrécken duerch
dudrécks duerch
hien/si,hatt/etdréckt duerch
mirdrécken duerch
dirdréckt duerch
sidrécken duerch
passé composé
echhunnduerchgedréckt
duhuesduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethuetduerchgedréckt
mirhunnduerchgedréckt
dirhuttduerchgedréckt
sihunnduerchgedréckt
plus-que-parfait
echhatduerchgedréckt
duhasduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethatduerchgedréckt
mirhatenduerchgedréckt
dirhatduerchgedréckt
sihatenduerchgedréckt
futur I
echwäert duerchdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifduerchdrécken
dugéifsduerchdrécken
hien/si,hatt/etgéifduerchdrécken
mirgéifenduerchdrécken
dirgéiftduerchdrécken
sigéifenduerchdrécken
conditionnel passé composé
echhättduerchgedréckt
duhässduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethättduerchgedréckt
mirhättenduerchgedréckt
dirhättduerchgedréckt
sihättenduerchgedréckt
imperatif participe infinitif
singulierdréck duerch!
plurieldréckt duerch!
duerchgedréckt
duerchdrécken
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnduerchgedréckt
dugëssduerchgedréckt
hie/si,hatt/etgëttduerchgedréckt
mirginnduerchgedréckt
dirgittduerchgedréckt
siginnduerchgedréckt
passé composé
echsinnduerchgedréckt ginn
dubassduerchgedréckt ginn
hien/si,hatt/etassduerchgedréckt ginn
mirsinnduerchgedréckt ginn
dirsiddduerchgedréckt ginn
sisinnduerchgedréckt ginn
plus-que-parfait
echwarduerchgedréckt ginn
duwaarsduerchgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgedréckt ginn
mirwarenduerchgedréckt ginn
dirwaartduerchgedréckt ginn
siwarenduerchgedréckt ginn
futur I
echwäert duerchgedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif duerchgedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel composé
echgéif duerchgedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel passé composé
echwier duerchgedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles