E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
arbitréieren Schiedsrichter sein, entscheiden (D) – arbitrer (F) – to act as arbiter (E)
Stammformen arbitréierenarbitréiertarbitréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echarbitréieren
duarbitréiers
hien/si,hatt/etarbitréiert
mirarbitréieren
dirarbitréiert
siarbitréieren
Passé composé
echhunnarbitréiert
duhuesarbitréiert
hien/si,hatt/ethuetarbitréiert
mirhunnarbitréiert
dirhuttarbitréiert
sihunnarbitréiert
Plus-que-parfait
echhatarbitréiert
duhasarbitréiert
hien/si,hatt/ethatarbitréiert
mirhatenarbitréiert
dirhatarbitréiert
sihatenarbitréiert
Futur I
echwäert arbitréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arbitréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarbitréieren
dugéifsarbitréieren
hien/si,hatt/etgéifarbitréieren
mirgéifenarbitréieren
dirgéiftarbitréieren
sigéifenarbitréieren
Conditionnel Passé composé
echhättarbitréiert
duhässarbitréiert
hien/si,hatt/ethättarbitréiert
mirhättenarbitréiert
dirhättarbitréiert
sihättenarbitréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierarbitréier!
Plurielarbitréiert!
arbitréiert
arbitréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnarbitréiert
dugëssarbitréiert
hie/si,hatt/etgëttarbitréiert
mirginnarbitréiert
dirgittarbitréiert
siginnarbitréiert
Passé composé
echsinnarbitréiert ginn
dubassarbitréiert ginn
hien/si,hatt/etassarbitréiert ginn
mirsinnarbitréiert ginn
dirsiddarbitréiert ginn
sisinnarbitréiert ginn
Plus-que-parfait
echwararbitréiert ginn
duwaarsarbitréiert ginn
hien/si,hatt/etwararbitréiert ginn
mirwarenarbitréiert ginn
dirwaartarbitréiert ginn
siwarenarbitréiert ginn
Futur I
echwäert arbitréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arbitréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif arbitréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif arbitréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier arbitréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles