E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verŽnnerlech-en verinnerlichen (D)intťrioriser (F)
Stammformen verŽnnerlech-enverŽnnerlech-tverŽnnerlech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverŽnnerlech-en
duverŽnnerlech-s
hien/si,hatt/etverŽnnerlech-t
mirverŽnnerlech-en
dirverŽnnerlech-t
siverŽnnerlech-en
Passť composť
echhuverŽnnerlech-t
duhuesverŽnnerlech-t
hien/si,hatt/ethuetverŽnnerlech-t
mirhuverŽnnerlech-t
dirhuttverŽnnerlech-t
sihuverŽnnerlech-t
Plus-que-parfait
echhatverŽnnerlech-t
duhasverŽnnerlech-t
hien/si,hatt/ethatverŽnnerlech-t
mirhateverŽnnerlech-t
dirhatverŽnnerlech-t
sihateverŽnnerlech-t
Futur I
echwäert verŽnnerlech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verŽnnerlech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverŽnnerlech-en
dugéifsverŽnnerlech-en
hien/si,hatt/etgéifverŽnnerlech-en
mirgéifeverŽnnerlech-en
dirgéiftverŽnnerlech-en
sigéifeverŽnnerlech-en
Conditionnel Passť composť
echhšttverŽnnerlech-t
duhšssverŽnnerlech-t
hien/si,hatt/ethšttverŽnnerlech-t
mirhätteverŽnnerlech-t
dirhšttverŽnnerlech-t
sihätteverŽnnerlech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverŽnnerlech!
PlurielverŽnnerlech-t!
verŽnnerlech-t
verŽnnerlech-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgiverŽnnerlech-t
dugëssverŽnnerlech-t
hie/si,hatt/etgëttverŽnnerlech-t
mirgiverŽnnerlech-t
dirgittverŽnnerlech-t
sigiverŽnnerlech-t
Passť composť
echsiverŽnnerlech-t ginn
dubassverŽnnerlech-t ginn
hien/si,hatt/etassverŽnnerlech-t ginn
mirsiverŽnnerlech-t ginn
dirsiddverŽnnerlech-t ginn
sisiverŽnnerlech-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverŽnnerlech-t ginn
duwaarsverŽnnerlech-t ginn
hien/si,hatt/etwarverŽnnerlech-t ginn
mirwareverŽnnerlech-t ginn
dirwaartverŽnnerlech-t ginn
siwareverŽnnerlech-t ginn
Futur I
echwäert verŽnnerlech-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verŽnnerlech-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif verŽnnerlech-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif verŽnnerlech-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier verŽnnerlech-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles