E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
enquêtéieren ermitteln (D) – enquêter (F)
Stammformen enquêtéierenenquêtéiertenquêtéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echenquêtéieren
duenquêtéiers
hien/si,hatt/etenquêtéiert
mirenquêtéieren
direnquêtéiert
sienquêtéieren
Passé composé
echhunnenquêtéiert
duhuesenquêtéiert
hien/si,hatt/ethuetenquêtéiert
mirhunnenquêtéiert
dirhuttenquêtéiert
sihunnenquêtéiert
Plus-que-parfait
echhatenquêtéiert
duhasenquêtéiert
hien/si,hatt/ethatenquêtéiert
mirhatenenquêtéiert
dirhatenquêtéiert
sihatenenquêtéiert
Futur I
echwäert enquêtéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert enquêtéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifenquêtéieren
dugéifsenquêtéieren
hien/si,hatt/etgéifenquêtéieren
mirgéifenenquêtéieren
dirgéiftenquêtéieren
sigéifenenquêtéieren
Conditionnel Passé composé
echhättenquêtéiert
duhässenquêtéiert
hien/si,hatt/ethättenquêtéiert
mirhättenenquêtéiert
dirhättenquêtéiert
sihättenenquêtéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierenquêtéier!
Plurielenquêtéiert!
enquêtéiert
enquêtéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnenquêtéiert
dugëssenquêtéiert
hie/si,hatt/etgëttenquêtéiert
mirginnenquêtéiert
dirgittenquêtéiert
siginnenquêtéiert
Passé composé
echsinnenquêtéiert ginn
dubassenquêtéiert ginn
hien/si,hatt/etassenquêtéiert ginn
mirsinnenquêtéiert ginn
dirsiddenquêtéiert ginn
sisinnenquêtéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarenquêtéiert ginn
duwaarsenquêtéiert ginn
hien/si,hatt/etwarenquêtéiert ginn
mirwarenenquêtéiert ginn
dirwaartenquêtéiert ginn
siwarenenquêtéiert ginn
Futur I
echwäert enquêtéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert enquêtéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif enquêtéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif enquêtéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier enquêtéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles