E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
enregistr-éier-en speichern (D) – enregistrer (F)
Stammformen enregistr-éier-enenregistr-éier-tenregistr-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echenregistr-éier-en
duenregistr-éier-s
hien/si,hatt/etenregistr-éier-t
mirenregistr-éieren
direnregistr-éier-t
sienregistr-éier-en
Passé composé
echhunnenregistr-éier-t
duhuesenregistr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetenregistr-éier-t
mirhunnenregistr-éier-t
dirhuttenregistr-éier-t
sihunnenregistr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatenregistr-éier-t
duhasenregistr-éier-t
hien/si,hatt/ethatenregistr-éier-t
mirhatenenregistr-éier-t
dirhatenregistr-éier-t
sihatenenregistr-éier-t
Futur I
echwäert enregistr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert enregistr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifenregistr-éier-en
dugéifsenregistr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifenregistr-éier-en
mirgéifenenregistr-éier-en
dirgéiftenregistr-éier-en
sigéifenenregistr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättenregistr-éier-t
duhässenregistr-éier-t
hien/si,hatt/ethättenregistr-éier-t
mirhättenenregistr-éier-t
dirhättenregistr-éier-t
sihättenenregistr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierenregistr-éier!
Plurielenregistr-éier-t!
enregistr-éier-t
enregistr-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnenregistr-éier-t
dugëssenregistr-éier-t
hie/si,hatt/etgëttenregistr-éier-t
mirginnenregistr-éier-t
dirgittenregistr-éier-t
siginnenregistr-éier-t
Passé composé
echsinnenregistr-éier-t ginn
dubassenregistr-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassenregistr-éier-t ginn
mirsinnenregistr-éier-t ginn
dirsiddenregistr-éier-t ginn
sisinnenregistr-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarenregistr-éier-t ginn
duwaarsenregistr-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarenregistr-éier-t ginn
mirwarenenregistr-éier-t ginn
dirwaartenregistr-éier-t ginn
siwarenenregistr-éier-t ginn
Futur I
echwäert enregistr-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert enregistr-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif enregistr-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif enregistr-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier enregistr-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles