E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
archivéieren archivieren, einheften (D) – archiver (F) – to archive (E)
Stammformen archivéierenarchivéiertarchivéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echarchivéieren
duarchivéiers
hien/si,hatt/etarchivéiert
mirarchivéieren
dirarchivéiert
siarchivéieren
Passé composé
echhunnarchivéiert
duhuesarchivéiert
hien/si,hatt/ethuetarchivéiert
mirhunnarchivéiert
dirhuttarchivéiert
sihunnarchivéiert
Plus-que-parfait
echhatarchivéiert
duhasarchivéiert
hien/si,hatt/ethatarchivéiert
mirhatenarchivéiert
dirhatarchivéiert
sihatenarchivéiert
Futur I
echwäert archivéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert archivéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarchivéieren
dugéifsarchivéieren
hien/si,hatt/etgéifarchivéieren
mirgéifenarchivéieren
dirgéiftarchivéieren
sigéifenarchivéieren
Conditionnel Passé composé
echhättarchivéiert
duhässarchivéiert
hien/si,hatt/ethättarchivéiert
mirhättenarchivéiert
dirhättarchivéiert
sihättenarchivéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierarchivéier!
Plurielarchivéiert!
archivéiert
archivéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnarchivéiert
dugëssarchivéiert
hie/si,hatt/etgëttarchivéiert
mirginnarchivéiert
dirgittarchivéiert
siginnarchivéiert
Passé composé
echsinnarchivéiert ginn
dubassarchivéiert ginn
hien/si,hatt/etassarchivéiert ginn
mirsinnarchivéiert ginn
dirsiddarchivéiert ginn
sisinnarchivéiert ginn
Plus-que-parfait
echwararchivéiert ginn
duwaarsarchivéiert ginn
hien/si,hatt/etwararchivéiert ginn
mirwarenarchivéiert ginn
dirwaartarchivéiert ginn
siwarenarchivéiert ginn
Futur I
echwäert archivéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert archivéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif archivéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif archivéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier archivéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles