E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eskortéieren eskortieren, geleiten (D)escorter (F)
Stammformen eskortéiereneskortéierteskortéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echeskortéieren
dueskortéiers
hien/si,hatt/eteskortéiert
mireskortéieren
direskortéiert
sieskortéieren
Passé composé
echhunneskortéiert
duhueseskortéiert
hien/si,hatt/ethueteskortéiert
mirhunneskortéiert
dirhutteskortéiert
sihunneskortéiert
Plus-que-parfait
echhateskortéiert
duhaseskortéiert
hien/si,hatt/ethateskortéiert
mirhateneskortéiert
dirhateskortéiert
sihateneskortéiert
Futur I
echwäert eskortéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eskortéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeskortéieren
dugéifseskortéieren
hien/si,hatt/etgéifeskortéieren
mirgéifeneskortéieren
dirgéifteskortéieren
sigéifeneskortéieren
Conditionnel Passé composé
echhätteskortéiert
duhässeskortéiert
hien/si,hatt/ethätteskortéiert
mirhätteneskortéiert
dirhätteskortéiert
sihätteneskortéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereskortéier!
Plurieleskortéiert!
eskortéiert
eskortéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginneskortéiert
dugësseskortéiert
hie/si,hatt/etgëtteskortéiert
mirginneskortéiert
dirgitteskortéiert
siginneskortéiert
Passé composé
echsinneskortéiert ginn
dubasseskortéiert ginn
hien/si,hatt/etasseskortéiert ginn
mirsinneskortéiert ginn
dirsiddeskortéiert ginn
sisinneskortéiert ginn
Plus-que-parfait
echwareskortéiert ginn
duwaarseskortéiert ginn
hien/si,hatt/etwareskortéiert ginn
mirwareneskortéiert ginn
dirwaarteskortéiert ginn
siwareneskortéiert ginn
Futur I
echwäert eskortéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eskortéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif eskortéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif eskortéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier eskortéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles