E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
etalonn-éier-en etw. eichen (D) – étalonner (F)
Stammformen etalonn-éier-enetalonn-éier-tetalonn-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echetalonn-éier-en
duetalonn-éier-s
hien/si,hatt/etetalonn-éier-t
miretalonn-éier-en
diretalonn-éier-t
sietalonn-éier-en
Passé composé
echhunnetalonn-éier-t
duhuesetalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetetalonn-éier-t
mirhunnetalonn-éier-t
dirhuttetalonn-éier-t
sihunnetalonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatetalonn-éier-t
duhasetalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatetalonn-éier-t
mirhatenetalonn-éier-t
dirhatetalonn-éier-t
sihatenetalonn-éier-t
Modale Futur I
echwäert etalonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert etalonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifetalonn-éier-en
dugéifsetalonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifetalonn-éier-en
mirgéifenetalonn-éier-en
dirgéiftetalonn-éier-en
sigéifenetalonn-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättetalonn-éier-t
duhässetalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättetalonn-éier-t
mirhättenetalonn-éier-t
dirhättetalonn-éier-t
sihättenetalonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieretalonn-éier!
Plurieletalonn-éier-t!
etalonn-éier-t
etalonn-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnetalonn-éier-t
dugëssetalonn-éier-t
hie/si,hatt/etgëttetalonn-éier-t
mirginnetalonn-éier-t
dirgittetalonn-éier-t
siginnetalonn-éier-t
Passé composé
echsinnetalonn-éier-t ginn
dubassetalonn-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassetalonn-éier-t ginn
mirsinnetalonn-éier-t ginn
dirsiddetalonn-éier-t ginn
sisinnetalonn-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaretalonn-éier-t ginn
duwaarsetalonn-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaretalonn-éier-t ginn
mirwarenetalonn-éier-t ginn
dirwaartetalonn-éier-t ginn
siwarenetalonn-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert etalonn-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert etalonn-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif etalonn-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif etalonn-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier etalonn-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles