E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
evakuéieren evakuieren, verlassen (D) – évacuer (F)
Stammformen evakuéierenevakuéiertevakuéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echevakuéieren
duevakuéiers
hien/si,hatt/etevakuéiert
mirevakuéieren
direvakuéiert
sievakuéieren
Passé composé
echhunnevakuéiert
duhuesevakuéiert
hien/si,hatt/ethuetevakuéiert
mirhunnevakuéiert
dirhuttevakuéiert
sihunnevakuéiert
Plus-que-parfait
echhatevakuéiert
duhasevakuéiert
hien/si,hatt/ethatevakuéiert
mirhatenevakuéiert
dirhatevakuéiert
sihatenevakuéiert
Futur I
echwäert evakuéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert evakuéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifevakuéieren
dugéifsevakuéieren
hien/si,hatt/etgéifevakuéieren
mirgéifenevakuéieren
dirgéiftevakuéieren
sigéifenevakuéieren
Conditionnel Passé composé
echhättevakuéiert
duhässevakuéiert
hien/si,hatt/ethättevakuéiert
mirhättenevakuéiert
dirhättevakuéiert
sihättenevakuéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierevakuéier!
Plurielevakuéiert!
evakuéiert
evakuéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnevakuéiert
dugëssevakuéiert
hie/si,hatt/etgëttevakuéiert
mirginnevakuéiert
dirgittevakuéiert
siginnevakuéiert
Passé composé
echsinnevakuéiert ginn
dubassevakuéiert ginn
hien/si,hatt/etassevakuéiert ginn
mirsinnevakuéiert ginn
dirsiddevakuéiert ginn
sisinnevakuéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarevakuéiert ginn
duwaarsevakuéiert ginn
hien/si,hatt/etwarevakuéiert ginn
mirwarenevakuéiert ginn
dirwaartevakuéiert ginn
siwarenevakuéiert ginn
Futur I
echwäert evakuéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert evakuéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif evakuéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif evakuéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier evakuéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles