E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
evaku-éier-en evakuieren, verlassen (D) – évacuer (F)
Stammformen evaku-éier-enevaku-éier-tevaku-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echevaku-éier-en
duevaku-éier-s
hien/si,hatt/etevaku-éier-t
mirevaku-éier-en
direvaku-éier-t
sievaku-éier-en
Passé composé
echhunnevaku-éier-t
duhuesevaku-éier-t
hien/si,hatt/ethuetevaku-éier-t
mirhunnevaku-éier-t
dirhuttevaku-éier-t
sihunnevaku-éier-t
Plus-que-parfait
echhatevaku-éier-t
duhasevaku-éier-t
hien/si,hatt/ethatevaku-éier-t
mirhatenevaku-éier-t
dirhatevaku-éier-t
sihatenevaku-éier-t
Modale Futur I
echwäert evaku-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert evaku-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifevaku-éier-en
dugéifsevaku-éier-en
hien/si,hatt/etgéifevaku-éier-en
mirgéifenevaku-éier-en
dirgéiftevaku-éier-en
sigéifenevaku-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättevaku-éier-t
duhässevaku-éier-t
hien/si,hatt/ethättevaku-éier-t
mirhättenevaku-éier-t
dirhättevaku-éier-t
sihättenevaku-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierevaku-éier!
Plurielevaku-éier-t!
evaku-éier-t
evaku-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnevaku-éier-t
dugëssevaku-éier-t
hie/si,hatt/etgëttevaku-éier-t
mirginnevaku-éier-t
dirgittevaku-éier-t
siginnevaku-éier-t
Passé composé
echsinnevaku-éier-t ginn
dubassevaku-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassevaku-éier-t ginn
mirsinnevaku-éier-t ginn
dirsiddevaku-éier-t ginn
sisinnevaku-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarevaku-éier-t ginn
duwaarsevaku-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarevaku-éier-t ginn
mirwarenevaku-éier-t ginn
dirwaartevaku-éier-t ginn
siwarenevaku-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert evaku-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert evaku-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif evaku-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif evaku-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier evaku-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles