E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
evitéieren verhindern (D) – éviter (F)
Stammformen evitéierenevitéiertevitéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echevitéieren
duevitéiers
hien/si,hatt/etevitéiert
mirevitéieren
direvitéiert
sievitéieren
Passé composé
echhunnevitéiert
duhuesevitéiert
hien/si,hatt/ethuetevitéiert
mirhunnevitéiert
dirhuttevitéiert
sihunnevitéiert
Plus-que-parfait
echhatevitéiert
duhasevitéiert
hien/si,hatt/ethatevitéiert
mirhatenevitéiert
dirhatevitéiert
sihatenevitéiert
Futur I
echwäert evitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert evitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifevitéieren
dugéifsevitéieren
hien/si,hatt/etgéifevitéieren
mirgéifenevitéieren
dirgéiftevitéieren
sigéifenevitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättevitéiert
duhässevitéiert
hien/si,hatt/ethättevitéiert
mirhättenevitéiert
dirhättevitéiert
sihättenevitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierevitéier!
Plurielevitéiert!
evitéiert
evitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnevitéiert
dugëssevitéiert
hie/si,hatt/etgëttevitéiert
mirginnevitéiert
dirgittevitéiert
siginnevitéiert
Passé composé
echsinnevitéiert ginn
dubassevitéiert ginn
hien/si,hatt/etassevitéiert ginn
mirsinnevitéiert ginn
dirsiddevitéiert ginn
sisinnevitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarevitéiert ginn
duwaarsevitéiert ginn
hien/si,hatt/etwarevitéiert ginn
mirwarenevitéiert ginn
dirwaartevitéiert ginn
siwarenevitéiert ginn
Futur I
echwäert evitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert evitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif evitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif evitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier evitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles