E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
excitéieren reizen (D) – exciter (F)
Stammformen excitéierenexcitéiertexcitéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexcitéieren
duexcitéiers
hien/si,hatt/etexcitéiert
mirexcitéieren
direxcitéiert
siexcitéieren
Passé composé
echhunnexcitéiert
duhuesexcitéiert
hien/si,hatt/ethuetexcitéiert
mirhunnexcitéiert
dirhuttexcitéiert
sihunnexcitéiert
Plus-que-parfait
echhatexcitéiert
duhasexcitéiert
hien/si,hatt/ethatexcitéiert
mirhatenexcitéiert
dirhatexcitéiert
sihatenexcitéiert
Futur I
echwäert excitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert excitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexcitéieren
dugéifsexcitéieren
hien/si,hatt/etgéifexcitéieren
mirgéifenexcitéieren
dirgéiftexcitéieren
sigéifenexcitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättexcitéiert
duhässexcitéiert
hien/si,hatt/ethättexcitéiert
mirhättenexcitéiert
dirhättexcitéiert
sihättenexcitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexcitéier!
Plurielexcitéiert!
excitéiert
excitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnexcitéiert
dugëssexcitéiert
hie/si,hatt/etgëttexcitéiert
mirginnexcitéiert
dirgittexcitéiert
siginnexcitéiert
Passé composé
echsinnexcitéiert ginn
dubassexcitéiert ginn
hien/si,hatt/etassexcitéiert ginn
mirsinnexcitéiert ginn
dirsiddexcitéiert ginn
sisinnexcitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarexcitéiert ginn
duwaarsexcitéiert ginn
hien/si,hatt/etwarexcitéiert ginn
mirwarenexcitéiert ginn
dirwaartexcitéiert ginn
siwarenexcitéiert ginn
Futur I
echwäert excitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert excitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif excitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif excitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier excitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles