E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
arméieren bewaffnen (D) – armer (F) – to arm (E)
Stammformen arméierenarméiertarméiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echarméieren
duarméiers
hien/si,hatt/etarméiert
mirarméieren
dirarméiert
siarméieren
Passé composé
echhunnarméiert
duhuesarméiert
hien/si,hatt/ethuetarméiert
mirhunnarméiert
dirhuttarméiert
sihunnarméiert
Plus-que-parfait
echhatarméiert
duhasarméiert
hien/si,hatt/ethatarméiert
mirhatenarméiert
dirhatarméiert
sihatenarméiert
Futur I
echwäert arméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarméieren
dugéifsarméieren
hien/si,hatt/etgéifarméieren
mirgéifenarméieren
dirgéiftarméieren
sigéifenarméieren
Conditionnel Passé composé
echhättarméiert
duhässarméiert
hien/si,hatt/ethättarméiert
mirhättenarméiert
dirhättarméiert
sihättenarméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierarméier!
Plurielarméiert!
arméiert
arméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnarméiert
dugëssarméiert
hie/si,hatt/etgëttarméiert
mirginnarméiert
dirgittarméiert
siginnarméiert
Passé composé
echsinnarméiert ginn
dubassarméiert ginn
hien/si,hatt/etassarméiert ginn
mirsinnarméiert ginn
dirsiddarméiert ginn
sisinnarméiert ginn
Plus-que-parfait
echwararméiert ginn
duwaarsarméiert ginn
hien/si,hatt/etwararméiert ginn
mirwarenarméiert ginn
dirwaartarméiert ginn
siwarenarméiert ginn
Futur I
echwäert arméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif arméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif arméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier arméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles