E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
arm-éier-en bewaffnen (D) – armer (F) – to arm (E)
Stammformen arm-éier-enarm-éier-tarm-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echarm-éier-en
duarm-éier-s
hien/si,hatt/etarm-éier-t
mirarm-éier-en
dirarm-éier-t
siarm-éier-en
Passé composé
echhunnarm-éier-t
duhuesarm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetarm-éier-t
mirhunnarm-éier-t
dirhuttarm-éier-t
sihunnarm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatarm-éier-t
duhasarm-éier-t
hien/si,hatt/ethatarm-éier-t
mirhatenarm-éier-t
dirhatarm-éier-t
sihatenarm-éier-t
Modale Futur I
echwäert arm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert arm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarm-éier-en
dugéifsarm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifarm-éier-en
mirgéifenarm-éier-en
dirgéiftarm-éier-en
sigéifenarm-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättarm-éier-t
duhässarm-éier-t
hien/si,hatt/ethättarm-éier-t
mirhättenarm-éier-t
dirhättarm-éier-t
sihättenarm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierarm-éier!
Plurielarm-éier-t!
arm-éier-t
arm-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnarm-éier-t
dugëssarm-éier-t
hie/si,hatt/etgëttarm-éier-t
mirginnarm-éier-t
dirgittarm-éier-t
siginnarm-éier-t
Passé composé
echsinnarm-éier-t ginn
dubassarm-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassarm-éier-t ginn
mirsinnarm-éier-t ginn
dirsiddarm-éier-t ginn
sisinnarm-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwararm-éier-t ginn
duwaarsarm-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwararm-éier-t ginn
mirwarenarm-éier-t ginn
dirwaartarm-éier-t ginn
siwarenarm-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert arm-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert arm-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif arm-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif arm-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier arm-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles