E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
exhuméieren ausgraben (D)exhumer (F)
Stammformen exhuméierenexhuméiertexhuméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexhuméieren
duexhuméiers
hien/si,hatt/etexhuméiert
mirexhuméieren
direxhuméiert
siexhuméieren
Passé composé
echhunnexhuméiert
duhuesexhuméiert
hien/si,hatt/ethuetexhuméiert
mirhunnexhuméiert
dirhuttexhuméiert
sihunnexhuméiert
Plus-que-parfait
echhatexhuméiert
duhasexhuméiert
hien/si,hatt/ethatexhuméiert
mirhatenexhuméiert
dirhatexhuméiert
sihatenexhuméiert
Futur I
echwäert exhuméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exhuméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexhuméieren
dugéifsexhuméieren
hien/si,hatt/etgéifexhuméieren
mirgéifenexhuméieren
dirgéiftexhuméieren
sigéifenexhuméieren
Conditionnel Passé composé
echhättexhuméiert
duhässexhuméiert
hien/si,hatt/ethättexhuméiert
mirhättenexhuméiert
dirhättexhuméiert
sihättenexhuméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexhuméier!
Plurielexhuméiert!
exhuméiert
exhuméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnexhuméiert
dugëssexhuméiert
hie/si,hatt/etgëttexhuméiert
mirginnexhuméiert
dirgittexhuméiert
siginnexhuméiert
Passé composé
echsinnexhuméiert ginn
dubassexhuméiert ginn
hien/si,hatt/etassexhuméiert ginn
mirsinnexhuméiert ginn
dirsiddexhuméiert ginn
sisinnexhuméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarexhuméiert ginn
duwaarsexhuméiert ginn
hien/si,hatt/etwarexhuméiert ginn
mirwarenexhuméiert ginn
dirwaartexhuméiert ginn
siwarenexhuméiert ginn
Futur I
echwäert exhuméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exhuméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif exhuméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif exhuméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier exhuméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles