E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
exkommuniz-éier-en exkommunizieren (D)excommunier (F)
Stammformen exkommuniz-éier-enexkommuniz-éier-texkommuniz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexkommuniz-éier-en
duexkommuniz-éier-s
hien/si,hatt/etexkommuniz-éier-t
mirexkommuniz-éier-en
direxkommuniz-éier-t
siexkommuniz-éier-en
Passé composé
echhunnexkommuniz-éier-t
duhuesexkommuniz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexkommuniz-éier-t
mirhunnexkommuniz-éier-t
dirhuttexkommuniz-éier-t
sihunnexkommuniz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexkommuniz-éier-t
duhasexkommuniz-éier-t
hien/si,hatt/ethatexkommuniz-éier-t
mirhatenexkommuniz-éier-t
dirhatexkommuniz-éier-t
sihatenexkommuniz-éier-t
Futur I
echwäert exkommuniz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exkommuniz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexkommuniz-éier-en
dugéifsexkommuniz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexkommuniz-éier-en
mirgéifenexkommuniz-éier-en
dirgéiftexkommuniz-éier-en
sigéifenexkommuniz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexkommuniz-éier-t
duhässexkommuniz-éier-t
hien/si,hatt/ethättexkommuniz-éier-t
mirhättenexkommuniz-éier-t
dirhättexkommuniz-éier-t
sihättenexkommuniz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexkommuniz-éier!
Plurielexkommuniz-éier-t!
exkommuniz-éier-t
exkommuniz-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnexkommuniz-éier-t
dugëssexkommuniz-éier-t
hie/si,hatt/etgëttexkommuniz-éier-t
mirginnexkommuniz-éier-t
dirgittexkommuniz-éier-t
siginnexkommuniz-éier-t
Passé composé
echsinnexkommuniz-éier-t ginn
dubassexkommuniz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassexkommuniz-éier-t ginn
mirsinnexkommuniz-éier-t ginn
dirsiddexkommuniz-éier-t ginn
sisinnexkommuniz-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarexkommuniz-éier-t ginn
duwaarsexkommuniz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarexkommuniz-éier-t ginn
mirwarenexkommuniz-éier-t ginn
dirwaartexkommuniz-éier-t ginn
siwarenexkommuniz-éier-t ginn
Futur I
echwäert exkommuniz-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exkommuniz-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif exkommuniz-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif exkommuniz-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier exkommuniz-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles