E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
expatriéieren auswandern (D) – expatrier (F)
Stammformen expatriéierenexpatriéiertexpatriéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexpatriéieren
duexpatriéiers
hien/si,hatt/etexpatriéiert
mirexpatriéieren
direxpatriéiert
siexpatriéieren
Passé composé
echhunnexpatriéiert
duhuesexpatriéiert
hien/si,hatt/ethuetexpatriéiert
mirhunnexpatriéiert
dirhuttexpatriéiert
sihunnexpatriéiert
Plus-que-parfait
echhatexpatriéiert
duhasexpatriéiert
hien/si,hatt/ethatexpatriéiert
mirhatenexpatriéiert
dirhatexpatriéiert
sihatenexpatriéiert
Futur I
echwäert expatriéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert expatriéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexpatriéieren
dugéifsexpatriéieren
hien/si,hatt/etgéifexpatriéieren
mirgéifenexpatriéieren
dirgéiftexpatriéieren
sigéifenexpatriéieren
Conditionnel Passé composé
echhättexpatriéiert
duhässexpatriéiert
hien/si,hatt/ethättexpatriéiert
mirhättenexpatriéiert
dirhättexpatriéiert
sihättenexpatriéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexpatriéier!
Plurielexpatriéiert!
expatriéiert
expatriéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnexpatriéiert
dugëssexpatriéiert
hie/si,hatt/etgëttexpatriéiert
mirginnexpatriéiert
dirgittexpatriéiert
siginnexpatriéiert
Passé composé
echsinnexpatriéiert ginn
dubassexpatriéiert ginn
hien/si,hatt/etassexpatriéiert ginn
mirsinnexpatriéiert ginn
dirsiddexpatriéiert ginn
sisinnexpatriéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarexpatriéiert ginn
duwaarsexpatriéiert ginn
hien/si,hatt/etwarexpatriéiert ginn
mirwarenexpatriéiert ginn
dirwaartexpatriéiert ginn
siwarenexpatriéiert ginn
Futur I
echwäert expatriéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert expatriéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif expatriéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif expatriéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier expatriéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles