E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
arrang-éier-en abmachen (D)arranger (F)to agree/arrange (E)
Stammformen arrang-éier-enarrang-éier-tarrang-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echarrang-éier-en
duarrang-éier-s
hien/si,hatt/etarrang-éier-t
mirarrang-éier-en
dirarrang-éier-t
siarrang-éier-en
Passé composé
echhunnarrang-éier-t
duhuesarrang-éier-t
hien/si,hatt/ethuetarrang-éier-t
mirhunnarrang-éier-t
dirhuttarrang-éier-t
sihunnarrang-éier-t
Plus-que-parfait
echhatarrang-éier-t
duhasarrang-éier-t
hien/si,hatt/ethatarrang-éier-t
mirhatenarrang-éier-t
dirhatarrang-éier-t
sihatenarrang-éier-t
Futur I
echwäert arrang-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arrang-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarrang-éier-en
dugéifsarrang-éier-en
hien/si,hatt/etgéifarrang-éier-en
mirgéifenarrang-éier-en
dirgéiftarrang-éier-en
sigéifenarrang-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättarrang-éier-t
duhässarrang-éier-t
hien/si,hatt/ethättarrang-éier-t
mirhättenarrang-éier-t
dirhättarrang-éier-t
sihättenarrang-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierarrang-éier!
Plurielarrang-éier-t!
arrang-éier-t
arrang-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnarrang-éier-t
dugëssarrang-éier-t
hie/si,hatt/etgëttarrang-éier-t
mirginnarrang-éier-t
dirgittarrang-éier-t
siginnarrang-éier-t
Passé composé
echsinnarrang-éier-t ginn
dubassarrang-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassarrang-éier-t ginn
mirsinnarrang-éier-t ginn
dirsiddarrang-éier-t ginn
sisinnarrang-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwararrang-éier-t ginn
duwaarsarrang-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwararrang-éier-t ginn
mirwarenarrang-éier-t ginn
dirwaartarrang-éier-t ginn
siwarenarrang-éier-t ginn
Futur I
echwäert arrang-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arrang-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif arrang-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif arrang-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier arrang-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles