E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
expediéieren absenden (D) – expédier (F)
Stammformen expediéierenexpediéiertexpediéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echexpediéieren
duexpediéiers
hien/si,hatt/etexpediéiert
mirexpediéieren
direxpediéiert
siexpediéieren
Passé composé
echhunnexpediéiert
duhuesexpediéiert
hien/si,hatt/ethuetexpediéiert
mirhunnexpediéiert
dirhuttexpediéiert
sihunnexpediéiert
Plus-que-parfait
echhatexpediéiert
duhasexpediéiert
hien/si,hatt/ethatexpediéiert
mirhatenexpediéiert
dirhatexpediéiert
sihatenexpediéiert
Modale Futur I
echwäert expediéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert expediéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexpediéieren
dugéifsexpediéieren
hien/si,hatt/etgéifexpediéieren
mirgéifenexpediéieren
dirgéiftexpediéieren
sigéifenexpediéieren
Conditionnel passé composé
echhättexpediéiert
duhässexpediéiert
hien/si,hatt/ethättexpediéiert
mirhättenexpediéiert
dirhättexpediéiert
sihättenexpediéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexpediéier!
Plurielexpediéiert!
expediéiert
expediéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnexpediéiert
dugëssexpediéiert
hie/si,hatt/etgëttexpediéiert
mirginnexpediéiert
dirgittexpediéiert
siginnexpediéiert
Passé composé
echsinnexpediéiert ginn
dubassexpediéiert ginn
hien/si,hatt/etassexpediéiert ginn
mirsinnexpediéiert ginn
dirsiddexpediéiert ginn
sisinnexpediéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarexpediéiert ginn
duwaarsexpediéiert ginn
hien/si,hatt/etwarexpediéiert ginn
mirwarenexpediéiert ginn
dirwaartexpediéiert ginn
siwarenexpediéiert ginn
Modale Futur I
echwäert expediéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert expediéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif expediéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif expediéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier expediéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles