E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
explizéieren erklären (D)expliquer (F)
Stammformen explizéierenexplizéiertexplizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexplizéieren
duexplizéiers
hien/si,hatt/etexplizéiert
mirexplizéieren
direxplizéiert
siexplizéieren
Passé composé
echhunnexplizéiert
duhuesexplizéiert
hien/si,hatt/ethuetexplizéiert
mirhunnexplizéiert
dirhuttexplizéiert
sihunnexplizéiert
Plus-que-parfait
echhatexplizéiert
duhasexplizéiert
hien/si,hatt/ethatexplizéiert
mirhatenexplizéiert
dirhatexplizéiert
sihatenexplizéiert
Futur I
echwäert explizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert explizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexplizéieren
dugéifsexplizéieren
hien/si,hatt/etgéifexplizéieren
mirgéifenexplizéieren
dirgéiftexplizéieren
sigéifenexplizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättexplizéiert
duhässexplizéiert
hien/si,hatt/ethättexplizéiert
mirhättenexplizéiert
dirhättexplizéiert
sihättenexplizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexplizéier!
Plurielexplizéiert!
explizéiert
explizéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnexplizéiert
dugëssexplizéiert
hie/si,hatt/etgëttexplizéiert
mirginnexplizéiert
dirgittexplizéiert
siginnexplizéiert
Passé composé
echsinnexplizéiert ginn
dubassexplizéiert ginn
hien/si,hatt/etassexplizéiert ginn
mirsinnexplizéiert ginn
dirsiddexplizéiert ginn
sisinnexplizéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarexplizéiert ginn
duwaarsexplizéiert ginn
hien/si,hatt/etwarexplizéiert ginn
mirwarenexplizéiert ginn
dirwaartexplizéiert ginn
siwarenexplizéiert ginn
Futur I
echwäert explizéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert explizéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif explizéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif explizéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier explizéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles