E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
exploitéieren ausbeuten (D)exploiter (F)
Stammformen exploitéierenexploitéiertexploitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexploitéieren
duexploitéiers
hien/si,hatt/etexploitéiert
mirexploitéieren
direxploitéiert
siexploitéieren
Passé composé
echhunnexploitéiert
duhuesexploitéiert
hien/si,hatt/ethuetexploitéiert
mirhunnexploitéiert
dirhuttexploitéiert
sihunnexploitéiert
Plus-que-parfait
echhatexploitéiert
duhasexploitéiert
hien/si,hatt/ethatexploitéiert
mirhatenexploitéiert
dirhatexploitéiert
sihatenexploitéiert
Futur I
echwäert exploitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exploitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexploitéieren
dugéifsexploitéieren
hien/si,hatt/etgéifexploitéieren
mirgéifenexploitéieren
dirgéiftexploitéieren
sigéifenexploitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättexploitéiert
duhässexploitéiert
hien/si,hatt/ethättexploitéiert
mirhättenexploitéiert
dirhättexploitéiert
sihättenexploitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexploitéier!
Plurielexploitéiert!
exploitéiert
exploitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnexploitéiert
dugëssexploitéiert
hie/si,hatt/etgëttexploitéiert
mirginnexploitéiert
dirgittexploitéiert
siginnexploitéiert
Passé composé
echsinnexploitéiert ginn
dubassexploitéiert ginn
hien/si,hatt/etassexploitéiert ginn
mirsinnexploitéiert ginn
dirsiddexploitéiert ginn
sisinnexploitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarexploitéiert ginn
duwaarsexploitéiert ginn
hien/si,hatt/etwarexploitéiert ginn
mirwarenexploitéiert ginn
dirwaartexploitéiert ginn
siwarenexploitéiert ginn
Futur I
echwäert exploitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exploitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif exploitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif exploitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier exploitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles