E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
exportéieren exportieren (D) – exporter (F)
Stammformen exportéierenexportéiertexportéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexportéieren
duexportéiers
hien/si,hatt/etexportéiert
mirexportéieren
direxportéiert
siexportéieren
Passé composé
echhunnexportéiert
duhuesexportéiert
hien/si,hatt/ethuetexportéiert
mirhunnexportéiert
dirhuttexportéiert
sihunnexportéiert
Plus-que-parfait
echhatexportéiert
duhasexportéiert
hien/si,hatt/ethatexportéiert
mirhatenexportéiert
dirhatexportéiert
sihatenexportéiert
Futur I
echwäert exportéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exportéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexportéieren
dugéifsexportéieren
hien/si,hatt/etgéifexportéieren
mirgéifenexportéieren
dirgéiftexportéieren
sigéifenexportéieren
Conditionnel Passé composé
echhättexportéiert
duhässexportéiert
hien/si,hatt/ethättexportéiert
mirhättenexportéiert
dirhättexportéiert
sihättenexportéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexportéier!
Plurielexportéiert!
exportéiert
exportéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnexportéiert
dugëssexportéiert
hie/si,hatt/etgëttexportéiert
mirginnexportéiert
dirgittexportéiert
siginnexportéiert
Passé composé
echsinnexportéiert ginn
dubassexportéiert ginn
hien/si,hatt/etassexportéiert ginn
mirsinnexportéiert ginn
dirsiddexportéiert ginn
sisinnexportéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarexportéiert ginn
duwaarsexportéiert ginn
hien/si,hatt/etwarexportéiert ginn
mirwarenexportéiert ginn
dirwaartexportéiert ginn
siwarenexportéiert ginn
Futur I
echwäert exportéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exportéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif exportéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif exportéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier exportéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles