E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
befaassen befassen (D)charger de, se pemcher sur, tudier (F)
Stammformen befaassenbefaasstbefaasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbefaassen
dubefaass
hien/si,hatt/etbefaasst
mirbefaassen
dirbefaasst
sibefaassen
Pass compos
echhubefaasst
duhuesbefaasst
hien/si,hatt/ethuetbefaasst
mirhubefaasst
dirhuttbefaasst
sihubefaasst
Plus-que-parfait
echhatbefaasst
duhasbefaasst
hien/si,hatt/ethatbefaasst
mirhatebefaasst
dirhatbefaasst
sihatebefaasst
Futur I
echwäert befaassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert befaasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbefaassen
dugéifsbefaassen
hien/si,hatt/etgéifbefaassen
mirgéifebefaassen
dirgéiftbefaassen
sigéifebefaassen
Conditionnel Pass compos
echhttbefaasst
duhssbefaasst
hien/si,hatt/ethttbefaasst
mirhättebefaasst
dirhttbefaasst
sihättebefaasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbefaass!
Plurielbefaasst!
befaasst
befaassen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibefaasst
dugëssbefaasst
hie/si,hatt/etgëttbefaasst
mirgibefaasst
dirgittbefaasst
sigibefaasst
Pass compos
echsibefaasst ginn
dubassbefaasst ginn
hien/si,hatt/etassbefaasst ginn
mirsibefaasst ginn
dirsiddbefaasst ginn
sisibefaasst ginn
Plus-que-parfait
echwarbefaasst ginn
duwaarsbefaasst ginn
hien/si,hatt/etwarbefaasst ginn
mirwarebefaasst ginn
dirwaartbefaasst ginn
siwarebefaasst ginn
Futur I
echwäert befaasst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert befaasst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif befaasst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif befaasst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier befaasst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afaassenmfaassenerfaassenfaassenopfaassenverfaassen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles