E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erfaassen erfassen (D)saisir, enregistrer (F)
Stammformen erfaassenerfaassterfaasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerfaassen
duerfaass
hien/si,hatt/eterfaasst
mirerfaassen
direrfaasst
sierfaassen
Pass compos
echhunnerfaasst
duhueserfaasst
hien/si,hatt/ethueterfaasst
mirhunnerfaasst
dirhutterfaasst
sihunnerfaasst
Plus-que-parfait
echhaterfaasst
duhaserfaasst
hien/si,hatt/ethaterfaasst
mirhatenerfaasst
dirhaterfaasst
sihatenerfaasst
Futur I
echwäert erfaassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfaasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfaassen
dugéifserfaassen
hien/si,hatt/etgéiferfaassen
mirgéifenerfaassen
dirgéifterfaassen
sigéifenerfaassen
Conditionnel Pass compos
echhtterfaasst
duhsserfaasst
hien/si,hatt/ethtterfaasst
mirhttenerfaasst
dirhtterfaasst
sihttenerfaasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfaass!
Plurielerfaasst!
erfaasst
erfaassen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerfaasst
dugësserfaasst
hie/si,hatt/etgëtterfaasst
mirginnerfaasst
dirgitterfaasst
siginnerfaasst
Pass compos
echsinnerfaasst ginn
dubasserfaasst ginn
hien/si,hatt/etasserfaasst ginn
mirsinnerfaasst ginn
dirsidderfaasst ginn
sisinnerfaasst ginn
Plus-que-parfait
echwarerfaasst ginn
duwaarserfaasst ginn
hien/si,hatt/etwarerfaasst ginn
mirwarenerfaasst ginn
dirwaarterfaasst ginn
siwarenerfaasst ginn
Futur I
echwäert erfaasst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfaasst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erfaasst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erfaasst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erfaasst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afaassenbefaassenmfaassenfaassenopfaassenverfaassen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles