E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opfaassen auffasssen (D) – apprhender, interprter (F)
Stammformen opfaassenfaasst opopgefaasst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaassen op
dufaass op
hien/si,hatt/etfaasst op
mirfaassen op
dirfaasst op
sifaassen op
Pass compos
echhunnopgefaasst
duhuesopgefaasst
hien/si,hatt/ethuetopgefaasst
mirhunnopgefaasst
dirhuttopgefaasst
sihunnopgefaasst
Plus-que-parfait
echhatopgefaasst
duhasopgefaasst
hien/si,hatt/ethatopgefaasst
mirhatenopgefaasst
dirhatopgefaasst
sihatenopgefaasst
Futur I
echwäert opfaassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgefaasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopfaassen
dugéifsopfaassen
hien/si,hatt/etgéifopfaassen
mirgéifenopfaassen
dirgéiftopfaassen
sigéifenopfaassen
Conditionnel Pass compos
echhttopgefaasst
duhssopgefaasst
hien/si,hatt/ethttopgefaasst
mirhttenopgefaasst
dirhttopgefaasst
sihttenopgefaasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaass op!
Plurielfaasst op!
opgefaasst
opfaassen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgefaasst
dugëssopgefaasst
hie/si,hatt/etgëttopgefaasst
mirginnopgefaasst
dirgittopgefaasst
siginnopgefaasst
Pass compos
echsinnopgefaasst ginn
dubassopgefaasst ginn
hien/si,hatt/etassopgefaasst ginn
mirsinnopgefaasst ginn
dirsiddopgefaasst ginn
sisinnopgefaasst ginn
Plus-que-parfait
echwaropgefaasst ginn
duwaarsopgefaasst ginn
hien/si,hatt/etwaropgefaasst ginn
mirwarenopgefaasst ginn
dirwaartopgefaasst ginn
siwarenopgefaasst ginn
Futur I
echwäert opgefaasst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgefaasst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgefaasst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgefaasst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgefaasst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afaassenbefaassenmfaassenerfaassenfaassenverfaassen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles