E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drafachen zuschlagen, bertreiben (D) – distribuer des coups, se goinfrer, abuser (F)
Stammformen drafachenfacht drandragefacht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfachen dran
dufachs dran
hien/si,hatt/etfacht dran
mirfachen dran
dirfacht dran
sifachen dran
Pass compos
echhunndragefacht
duhuesdragefacht
hien/si,hatt/ethuetdragefacht
mirhunndragefacht
dirhuttdragefacht
sihunndragefacht
Plus-que-parfait
echhatdragefacht
duhasdragefacht
hien/si,hatt/ethatdragefacht
mirhatendragefacht
dirhatdragefacht
sihatendragefacht
Modale Futur I
echwäert drafachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert dragefacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrafachen
dugéifsdrafachen
hien/si,hatt/etgéifdrafachen
mirgéifendrafachen
dirgéiftdrafachen
sigéifendrafachen
Conditionnel pass compos
echhttdragefacht
duhssdragefacht
hien/si,hatt/ethttdragefacht
mirhttendragefacht
dirhttdragefacht
sihttendragefacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfach dran!
Plurielfacht dran!
dragefacht
drafachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginndragefacht
dugëssdragefacht
hie/si,hatt/etgëttdragefacht
mirginndragefacht
dirgittdragefacht
siginndragefacht
Pass compos
echsinndragefacht ginn
dubassdragefacht ginn
hien/si,hatt/etassdragefacht ginn
mirsinndragefacht ginn
dirsidddragefacht ginn
sisinndragefacht ginn
Plus-que-parfait
echwardragefacht ginn
duwaarsdragefacht ginn
hien/si,hatt/etwardragefacht ginn
mirwarendragefacht ginn
dirwaartdragefacht ginn
siwarendragefacht ginn
Modale Futur I
echwäert dragefacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert dragefacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif dragefacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif dragefacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier dragefacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erafachenfachenzerfachen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles