E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erafachen verschlingen (D) – manger goulment (F)
Stammformen erafachenfacht eraneragefacht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfachen eran
dufachs eran
hien/si,hatt/etfacht eran
mirfachen eran
dirfacht eran
sifachen eran
Pass compos
echhunneragefacht
duhueseragefacht
hien/si,hatt/ethueteragefacht
mirhunneragefacht
dirhutteragefacht
sihunneragefacht
Plus-que-parfait
echhateragefacht
duhaseragefacht
hien/si,hatt/ethateragefacht
mirhateneragefacht
dirhateragefacht
sihateneragefacht
Modale Futur I
echwäert erafachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert eragefacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafachen
dugéifserafachen
hien/si,hatt/etgéiferafachen
mirgéifenerafachen
dirgéifterafachen
sigéifenerafachen
Conditionnel pass compos
echhtteragefacht
duhsseragefacht
hien/si,hatt/ethtteragefacht
mirhtteneragefacht
dirhtteragefacht
sihtteneragefacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfach eran!
Plurielfacht eran!
eragefacht
erafachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginneragefacht
dugësseragefacht
hie/si,hatt/etgëtteragefacht
mirginneragefacht
dirgitteragefacht
siginneragefacht
Pass compos
echsinneragefacht ginn
dubasseragefacht ginn
hien/si,hatt/etasseragefacht ginn
mirsinneragefacht ginn
dirsidderagefacht ginn
sisinneragefacht ginn
Plus-que-parfait
echwareragefacht ginn
duwaarseragefacht ginn
hien/si,hatt/etwareragefacht ginn
mirwareneragefacht ginn
dirwaarteragefacht ginn
siwareneragefacht ginn
Modale Futur I
echwäert eragefacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert eragefacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif eragefacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif eragefacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier eragefacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drafachenfachenzerfachen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles