E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerfachen verprgeln (D)tabasser (F)
Stammformen zerfachenzerfachtzerfacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerfachen
duzerfachs
hien/si,hatt/etzerfacht
mirzerfachen
dirzerfacht
sizerfachen
Pass compos
echhunnzerfacht
duhueszerfacht
hien/si,hatt/ethuetzerfacht
mirhunnzerfacht
dirhuttzerfacht
sihunnzerfacht
Plus-que-parfait
echhatzerfacht
duhaszerfacht
hien/si,hatt/ethatzerfacht
mirhatenzerfacht
dirhatzerfacht
sihatenzerfacht
Futur I
echwäert zerfachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerfacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerfachen
dugéifszerfachen
hien/si,hatt/etgéifzerfachen
mirgéifenzerfachen
dirgéiftzerfachen
sigéifenzerfachen
Conditionnel Pass compos
echhttzerfacht
duhsszerfacht
hien/si,hatt/ethttzerfacht
mirhttenzerfacht
dirhttzerfacht
sihttenzerfacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerfach!
Plurielzerfacht!
zerfacht
zerfachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerfacht
dugësszerfacht
hie/si,hatt/etgëttzerfacht
mirginnzerfacht
dirgittzerfacht
siginnzerfacht
Pass compos
echsinnzerfacht ginn
dubasszerfacht ginn
hien/si,hatt/etasszerfacht ginn
mirsinnzerfacht ginn
dirsiddzerfacht ginn
sisinnzerfacht ginn
Plus-que-parfait
echwarzerfacht ginn
duwaarszerfacht ginn
hien/si,hatt/etwarzerfacht ginn
mirwarenzerfacht ginn
dirwaartzerfacht ginn
siwarenzerfacht ginn
Futur I
echwäert zerfacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerfacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerfacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerfacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerfacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drafachenerafachenfachen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles