E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anäscheren einäschern (D) – incinérer (F) – to incinerate (E)
Stammformen anäscherenäschert anageäschert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echäscheren an
duäschers an
hien/si,hatt/etäschert an
miräscheren an
diräschert an
siäscheren an
Passé composé
echhunnageäschert
duhuesageäschert
hien/si,hatt/ethuetageäschert
mirhunnageäschert
dirhuttageäschert
sihunnageäschert
Plus-que-parfait
echhatageäschert
duhasageäschert
hien/si,hatt/ethatageäschert
mirhatenageäschert
dirhatageäschert
sihatenageäschert
Futur I
echwäert anäscheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageäschert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanäscheren
dugéifsanäscheren
hien/si,hatt/etgéifanäscheren
mirgéifenanäscheren
dirgéiftanäscheren
sigéifenanäscheren
Conditionnel Passé composé
echhättageäschert
duhässageäschert
hien/si,hatt/ethättageäschert
mirhättenageäschert
dirhättageäschert
sihättenageäschert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieräscher an!
Plurieläschert an!
ageäschert
anäscheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnageäschert
dugëssageäschert
hie/si,hatt/etgëttageäschert
mirginnageäschert
dirgittageäschert
siginnageäschert
Passé composé
echsinnageäschert ginn
dubassageäschert ginn
hien/si,hatt/etassageäschert ginn
mirsinnageäschert ginn
dirsiddageäschert ginn
sisinnageäschert ginn
Plus-que-parfait
echwarageäschert ginn
duwaarsageäschert ginn
hien/si,hatt/etwarageäschert ginn
mirwarenageäschert ginn
dirwaartageäschert ginn
siwarenageäschert ginn
Futur I
echwäert ageäschert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageäschert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ageäschert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ageäschert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ageäschert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles