E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
offäerdegen abfertigen (D) – enregistrer, dédouaner (F)
Stammformen offäerdegenfäerdegt ofoffäerdegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfäerdegen of
dufäerdegs of
hien/si,hatt/etfäerdegt of
mirfäerdegen of
dirfäerdegt of
sifäerdegen of
Passé composé
echhunnoffäerdegt
duhuesoffäerdegt
hien/si,hatt/ethuetoffäerdegt
mirhunnoffäerdegt
dirhuttoffäerdegt
sihunnoffäerdegt
Plus-que-parfait
echhatoffäerdegt
duhasoffäerdegt
hien/si,hatt/ethatoffäerdegt
mirhatenoffäerdegt
dirhatoffäerdegt
sihatenoffäerdegt
Futur I
echwäert offäerdegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert offäerdegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoffäerdegen
dugéifsoffäerdegen
hien/si,hatt/etgéifoffäerdegen
mirgéifenoffäerdegen
dirgéiftoffäerdegen
sigéifenoffäerdegen
Conditionnel Passé composé
echhättoffäerdegt
duhässoffäerdegt
hien/si,hatt/ethättoffäerdegt
mirhättenoffäerdegt
dirhättoffäerdegt
sihättenoffäerdegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfäerdeg of!
Plurielfäerdegt of!
offäerdegt
offäerdegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnoffäerdegt
dugëssoffäerdegt
hie/si,hatt/etgëttoffäerdegt
mirginnoffäerdegt
dirgittoffäerdegt
siginnoffäerdegt
Passé composé
echsinnoffäerdegt ginn
dubassoffäerdegt ginn
hien/si,hatt/etassoffäerdegt ginn
mirsinnoffäerdegt ginn
dirsiddoffäerdegt ginn
sisinnoffäerdegt ginn
Plus-que-parfait
echwaroffäerdegt ginn
duwaarsoffäerdegt ginn
hien/si,hatt/etwaroffäerdegt ginn
mirwarenoffäerdegt ginn
dirwaartoffäerdegt ginn
siwarenoffäerdegt ginn
Futur I
echwäert offäerdegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert offäerdegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif offäerdegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif offäerdegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier offäerdegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles