E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fäerten fürchten (D) – craindre (F) – fear (E) – temer (P)
Stammformen fäertenfäertgefaart
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfäerten
dufäerts
hien/si,hatt/etfäert
mirfäerten
dirfäert
sifäerten
Passé composé
echhugefaart
duhuesgefaart
hien/si,hatt/ethuetgefaart
mirhugefaart
dirhuttgefaart
sihugefaart
Plus-que-parfait
echhatgefaart
duhasgefaart
hien/si,hatt/ethatgefaart
mirhategefaart
dirhatgefaart
sihategefaart
Futur I
echwäert fäerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaart hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffäerten
dugéifsfäerten
hien/si,hatt/etgéiffäerten
mirgéifefäerten
dirgéiftfäerten
sigéifefäerten
Conditionnel Passé composé
echhättgefaart
duhässgefaart
hien/si,hatt/ethättgefaart
mirhättegefaart
dirhättgefaart
sihättegefaart
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfäert!
Plurielfäert!
gefaart
fäerten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigefaart
dugëssgefaart
hie/si,hatt/etgëttgefaart
mirgigefaart
dirgittgefaart
sigigefaart
Passé composé
echsigefaart ginn
dubassgefaart ginn
hien/si,hatt/etassgefaart ginn
mirsigefaart ginn
dirsiddgefaart ginn
sisigefaart ginn
Plus-que-parfait
echwargefaart ginn
duwaarsgefaart ginn
hien/si,hatt/etwargefaart ginn
mirwaregefaart ginn
dirwaartgefaart ginn
siwaregefaart ginn
Futur I
echwäert gefaart ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaart gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gefaart
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gefaart ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gefaart ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles