E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
asphaltéieren asphaltieren (D) – asphalter (F) – to asphalt (E)
Stammformen asphaltéierenasphaltéiertasphaltéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echasphaltéieren
duasphaltéiers
hien/si,hatt/etasphaltéiert
mirasphaltéieren
dirasphaltéiert
siasphaltéieren
Passé composé
echhunnasphaltéiert
duhuesasphaltéiert
hien/si,hatt/ethuetasphaltéiert
mirhunnasphaltéiert
dirhuttasphaltéiert
sihunnasphaltéiert
Plus-que-parfait
echhatasphaltéiert
duhasasphaltéiert
hien/si,hatt/ethatasphaltéiert
mirhatenasphaltéiert
dirhatasphaltéiert
sihatenasphaltéiert
Futur I
echwäert asphaltéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert asphaltéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifasphaltéieren
dugéifsasphaltéieren
hien/si,hatt/etgéifasphaltéieren
mirgéifenasphaltéieren
dirgéiftasphaltéieren
sigéifenasphaltéieren
Conditionnel Passé composé
echhättasphaltéiert
duhässasphaltéiert
hien/si,hatt/ethättasphaltéiert
mirhättenasphaltéiert
dirhättasphaltéiert
sihättenasphaltéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierasphaltéier!
Plurielasphaltéiert!
asphaltéiert
asphaltéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnasphaltéiert
dugëssasphaltéiert
hie/si,hatt/etgëttasphaltéiert
mirginnasphaltéiert
dirgittasphaltéiert
siginnasphaltéiert
Passé composé
echsinnasphaltéiert ginn
dubassasphaltéiert ginn
hien/si,hatt/etassasphaltéiert ginn
mirsinnasphaltéiert ginn
dirsiddasphaltéiert ginn
sisinnasphaltéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarasphaltéiert ginn
duwaarsasphaltéiert ginn
hien/si,hatt/etwarasphaltéiert ginn
mirwarenasphaltéiert ginn
dirwaartasphaltéiert ginn
siwarenasphaltéiert ginn
Futur I
echwäert asphaltéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert asphaltéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif asphaltéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif asphaltéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier asphaltéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles