E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfal-en verfallen (D)dchoir, expirer, tomber en ruines (F)
Stammformen verfal-enverfl-tverfall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfal-en
duverfl-s
hien/si,hatt/etverfl-t
mirverfal-en
dirverfaal-t
siverfal-en
Prtrit
ech*verfoul
du*verfoul-s
hien/si,hatt/et*verfoul
mir*verfoul-en
dir*verfoul-t
si*verfoul-en
Pass compos
echsiverfall
dubassverfall
hien/si,hatt/etassverfall
mirsiverfall
dirsiddverfall
sisiverfall
Plus-que-parfait
echwarverfall
duwaarsverfall
hien/si,hatt/etwarverfall
mirwareverfall
dirwaartverfall
siwareverfall
Futur I
echwäert verfal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*verfil
du*verfil-s
hien/si,hatt/et*verfil
mir*verfil-en
dir*verfil-t
si*verfil-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfal-en
dugéifsverfal-en
hien/si,hatt/etgéifverfal-en
mirgéifeverfal-en
dirgéiftverfal-en
sigéifeverfal-en
Conditionnel Pass compos
echwierverfall
duwiersverfall
hien/si,hatt/etwierverfall
mirwiereverfall
dirwiertverfall
siwiereverfall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfal!
Plurielverfaal-t!
verfall
verfal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afal-enausfal-enbifal-enbefal-endohifal-endrafal-endrnnerfal-enduerchfal-enmfal-enentfal-enerafal-enerausfal-eneroffal-enewechfal-enfal-engefal-enhierfal-eniwwerfal-enoffal-enopfal-enufal-enzerckfal-enzerfal-enzoufal-en
Remarquen (intern)
Prteritum selten
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles