E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
abonnéieren abonnieren (D) – abonner (F)
Stammformen abonnéierenabonnéiertabonnéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echabonnéieren
duabonnéiers
hien/si,hatt/etabonnéiert
mirabonnéieren
dirabonnéiert
siabonnéieren
Passé composé
echhunnabonnéiert
duhuesabonnéiert
hien/si,hatt/ethuetabonnéiert
mirhunnabonnéiert
dirhuttabonnéiert
sihunnabonnéiert
Plus-que-parfait
echhatabonnéiert
duhasabonnéiert
hien/si,hatt/ethatabonnéiert
mirhatenabonnéiert
dirhatabonnéiert
sihatenabonnéiert
Futur I
echwäert abonnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert abonnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabonnéieren
dugéifsabonnéieren
hien/si,hatt/etgéifabonnéieren
mirgéifenabonnéieren
dirgéiftabonnéieren
sigéifenabonnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättabonnéiert
duhässabonnéiert
hien/si,hatt/ethättabonnéiert
mirhättenabonnéiert
dirhättabonnéiert
sihättenabonnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierabonnéier!
Plurielabonnéiert!
abonnéiert
abonnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnabonnéiert
dugëssabonnéiert
hie/si,hatt/etgëttabonnéiert
mirginnabonnéiert
dirgittabonnéiert
siginnabonnéiert
Passé composé
echsinnabonnéiert ginn
dubassabonnéiert ginn
hien/si,hatt/etassabonnéiert ginn
mirsinnabonnéiert ginn
dirsiddabonnéiert ginn
sisinnabonnéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarabonnéiert ginn
duwaarsabonnéiert ginn
hien/si,hatt/etwarabonnéiert ginn
mirwarenabonnéiert ginn
dirwaartabonnéiert ginn
siwarenabonnéiert ginn
Futur I
echwäert abonnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert abonnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif abonnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif abonnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier abonnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles