E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
abon-éier-en abonnieren (D) – abonner (F)
Stammformen abon-éier-enabon-éier-tabon-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echabon-éier-en
duabon-éier-s
hien/si,hatt/etabon-éier-t
mirabon-éier-en
dirabon-éier-t
siabon-éier-en
Passé composé
echhunnabon-éier-t
duhuesabon-éier-t
hien/si,hatt/ethuetabon-éier-t
mirhunnabon-éier-t
dirhuttabon-éier-t
sihunnabon-éier-t
Plus-que-parfait
echhatabon-éier-t
duhasabon-éier-t
hien/si,hatt/ethatabon-éier-t
mirhatenabon-éier-t
dirhatabon-éier-t
sihatenabon-éier-t
Modale Futur I
echwäert abon-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert abon-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabon-éier-en
dugéifsabon-éier-en
hien/si,hatt/etgéifabon-éier-en
mirgéifenabon-éier-en
dirgéiftabon-éier-en
sigéifenabon-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättabon-éier-t
duhässabon-éier-t
hien/si,hatt/ethättabon-éier-t
mirhättenabon-éier-t
dirhättabon-éier-t
sihättenabon-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierabon-éier!
Plurielabon-éier-t!
abon-éier-t
abon-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnabon-éier-t
dugëssabon-éier-t
hie/si,hatt/etgëttabon-éier-t
mirginnabon-éier-t
dirgittabon-éier-t
siginnabon-éier-t
Passé composé
echsinnabon-éier-t ginn
dubassabon-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassabon-éier-t ginn
mirsinnabon-éier-t ginn
dirsiddabon-éier-t ginn
sisinnabon-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarabon-éier-t ginn
duwaarsabon-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarabon-éier-t ginn
mirwarenabon-éier-t ginn
dirwaartabon-éier-t ginn
siwarenabon-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert abon-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert abon-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif abon-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif abon-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier abon-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles