E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
assimil-éier-en aneignen (D)assimiler (F)to assimilate (E)
Stammformen assimil-éier-enassimil-éier-tassimil-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echassimil-éier-en
duassimil-éier-s
hien/si,hatt/etassimil-éier-t
mirassimil-éier-en
dirassimil-éier-t
siassimil-éier-en
Passé composé
echhunnassimil-éier-t
duhuesassimil-éier-t
hien/si,hatt/ethuetassimil-éier-t
mirhunnassimil-éier-t
dirhuttassimil-éier-t
sihunnassimil-éier-t
Plus-que-parfait
echhatassimil-éier-t
duhasassimil-éier-t
hien/si,hatt/ethatassimil-éier-t
mirhatenassimil-éier-t
dirhatassimil-éier-t
sihatenassimil-éier-t
Futur I
echwäert assimil-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert assimil-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifassimil-éier-en
dugéifsassimil-éier-en
hien/si,hatt/etgéifassimil-éier-en
mirgéifenassimil-éier-en
dirgéiftassimil-éier-en
sigéifenassimil-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättassimil-éier-t
duhässassimil-éier-t
hien/si,hatt/ethättassimil-éier-t
mirhättenassimil-éier-t
dirhättassimil-éier-t
sihättenassimil-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierassimil-éier!
Plurielassimil-éier-t!
assimil-éier-t
assimil-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnassimil-éier-t
dugëssassimil-éier-t
hie/si,hatt/etgëttassimil-éier-t
mirginnassimil-éier-t
dirgittassimil-éier-t
siginnassimil-éier-t
Passé composé
echsinnassimil-éier-t ginn
dubassassimil-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassassimil-éier-t ginn
mirsinnassimil-éier-t ginn
dirsiddassimil-éier-t ginn
sisinnassimil-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarassimil-éier-t ginn
duwaarsassimil-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarassimil-éier-t ginn
mirwarenassimil-éier-t ginn
dirwaartassimil-éier-t ginn
siwarenassimil-éier-t ginn
Futur I
echwäert assimil-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert assimil-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif assimil-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif assimil-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier assimil-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles