E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfälschen verfälschen (D)fausser, truquer (F)
Stammformen verfälschenverfälschtverfälscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverfälschen
duverfälschs
hien/si,hatt/etverfälscht
mirverfälschen
dirverfälscht
siverfälschen
Passé composé
echhuverfälscht
duhuesverfälscht
hien/si,hatt/ethuetverfälscht
mirhuverfälscht
dirhuttverfälscht
sihuverfälscht
Plus-que-parfait
echhatverfälscht
duhasverfälscht
hien/si,hatt/ethatverfälscht
mirhateverfälscht
dirhatverfälscht
sihateverfälscht
Futur I
echwäert verfälschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfälscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfälschen
dugéifsverfälschen
hien/si,hatt/etgéifverfälschen
mirgéifeverfälschen
dirgéiftverfälschen
sigéifeverfälschen
Conditionnel Passé composé
echhättverfälscht
duhässverfälscht
hien/si,hatt/ethättverfälscht
mirhätteverfälscht
dirhättverfälscht
sihätteverfälscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfälsch!
Plurielverfälscht!
verfälscht
verfälschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverfälscht
dugëssverfälscht
hie/si,hatt/etgëttverfälscht
mirgiverfälscht
dirgittverfälscht
sigiverfälscht
Passé composé
echsiverfälscht ginn
dubassverfälscht ginn
hien/si,hatt/etassverfälscht ginn
mirsiverfälscht ginn
dirsiddverfälscht ginn
sisiverfälscht ginn
Plus-que-parfait
echwarverfälscht ginn
duwaarsverfälscht ginn
hien/si,hatt/etwarverfälscht ginn
mirwareverfälscht ginn
dirwaartverfälscht ginn
siwareverfälscht ginn
Futur I
echwäert verfälscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfälscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verfälscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verfälscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verfälscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fälschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles