E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fälsch-en fälschen (D) – fausser (F)
Stammformen fälsch-enfälsch-tge-fälsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfälsch-en
dufälsch-s
hien/si,hatt/etfälsch-t
mirfälsch-en
dirfälsch-t
sifälsch-en
Passé composé
echhuge-fälsch-t
duhuesge-fälsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-fälsch-t
mirhuge-fälsch-t
dirhuttge-fälsch-t
sihuge-fälsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-fälsch-t
duhasge-fälsch-t
hien/si,hatt/ethatge-fälsch-t
mirhatege-fälsch-t
dirhatge-fälsch-t
sihatege-fälsch-t
Modale Futur I
echwäert fälsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-fälsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffälsch-en
dugéifsfälsch-en
hien/si,hatt/etgéiffälsch-en
mirgéifefälsch-en
dirgéiftfälsch-en
sigéifefälsch-en
Conditionnel passé composé
echhättge-fälsch-t
duhässge-fälsch-t
hien/si,hatt/ethättge-fälsch-t
mirhättege-fälsch-t
dirhättge-fälsch-t
sihättege-fälsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfälsch!
Plurielfälsch-t!
ge-fälsch-t
fälsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-fälsch-t
dugëssge-fälsch-t
hie/si,hatt/etgëttge-fälsch-t
mirgige-fälsch-t
dirgittge-fälsch-t
sigige-fälsch-t
Passé composé
echsige-fälsch-t ginn
dubassge-fälsch-t ginn
hien/si,hatt/etassge-fälsch-t ginn
mirsige-fälsch-t ginn
dirsiddge-fälsch-t ginn
sisige-fälsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-fälsch-t ginn
duwaarsge-fälsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-fälsch-t ginn
mirwarege-fälsch-t ginn
dirwaartge-fälsch-t ginn
siwarege-fälsch-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-fälsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-fälsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-fälsch-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-fälsch-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier ge-fälsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verfälsch-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles